Başlangıç > Finans > Devlet Malzeme Ofisi’ne Bauhaus talip oldu

Devlet Malzeme Ofisi’ne Bauhaus talip oldu

Cumhuriyet’in özellikle ilk döneminde devletin çeşitli kırtarsiye ve malzeme ihtiyacını sağlaması için kurulan Devlet Malzeme Ofisi de özelleştirilen kurumlar kervanına katılıyor.

Tıpkı Türk Telekom örneğinde olduğu gibi stratejik öneme sahip kurum olduğu için özelleştirilmesinin önünde yasal engel bulunan Devlet Malzeme Ofisi için, Bakanlar Kurulu yeni bir yasa teklifi hazırlıyor. Eğer teklif yasalaşırsa DMO bir kaç ay içerisinde özelleştirilecek.

Sadece Arsa Bedeli 580 Milyon YTL

Devlet Malzeme Ofisi arsalarının tahmin edilen bedeli 580 Milyon YTL olarak belirlenirken, satış sürecinde bu değerin nasıl şekilleneceği merak konusu. CHP milletvekilleri son derece stratejik bir kurumun sadece para uğrunda satılmasına karşı çıktıklarını belirtirken, AKP milletvekilleri aynı görüşte değiller.

Bauhaus: Talip oluruz!

Ünlü Alman Yapı Marketi Bauhaus Türkiye Genel Müdürü Schaffer Goringen, Devlet Malzeme Ofisi’nin satışıyla ilgilendiklerini ve cazip bir teklif verebileceklerini belirttiler. “Türkiye’de yeni bir yapılanma içerisindeyiz ve Devlet Malzeme Ofisi’nin tüm şubelerini Bauhaus olarak değiştirmek bizim için oldukça cazip. Ayrıca devletin ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir kurum olmak da bizim için gurur verici olur.” diyerek adeta DMO ihalesine göz kırpan Goringen, tekliflerinin 200 Milyon YTL civarında olabileceğini belirtti.

DMO Kararı Danıştay’dan dönebilir

Muhalefet Milletvekilleri ise Devlet Malzeme Ofisi’nin devlet için önemli ve stratejik bir kurum olduğunu belirtirken, gerekirse Anayasa Mahkemesi ve Danıştay’a başvuracaklarını söylediler. MHP Milletvekili ve TBMM Malzeme Komisyonu Üyesi Nihat Dekdur yaptığı açıklamada “Türk Telekom için de benzer şeyleri yapmışlardı. Şimdi de krizin faturasını devlete çıkarmaya çalışıyorlar.” derken, CHP’de Deniz Baykal’ın açıklama yapması bekleniyor.

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

Reklamlar
Kategoriler:Finans
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: