Başlangıç > Finans > KDV’de Tarife Dönemi Başlıyor…

KDV’de Tarife Dönemi Başlıyor…

Hükümetin vergi reformu konusundaki arayışları sonuçlarını vermeye başladı. Resmi Gazete’nin pazar ekinde yayımlanan bir yönetmelik ile Katma Değer Vergisi’nde tarife dönemi başlıyor. Buna göre 01.12.2010 tarihine kadar mükellefler kendilerine uygun gördükleri tarifeyi beyan edecekler. Beyanda bulunmayanlar ise Standart Tarife ile vergilendirilmeye devam edilecek.

İşte merak edilen KDV Tarifeleri:
Standart KDV Tarifesi

Bu tarifede KDV oranı tıpkı eskisi gibi 18% olarak devam edecek fakat 2.000 YTL tutarındaki sabit ücret mükelleflerden talep edilecek. Minimum ya da maksimum matrah rakamı aranmayacak.

Hesaplı KDV Tarifesi

Az alışveriş yapılan marketlere veya küçük esnafa tavsiye edilen bu tarifede sabit ücret 5000 YTL fakat KDV oranı 1%. Bu tarifedeki mükellefler en fazla 100.000 YTL tutarında matrah beyan edebilecekler.

Sınırsız KDV Tarifesi

Bu tarife daha çok holding veya büyük şirketler için düşünülmüş. 250.000 YTL ödeyen kuruluşlar sınırsız ve vergisiz alışveriş yapabilecek. Bu tarifede olanlar KDV Matrahı da beyan etmeyecekler. Bu parayı ödemeleri yeterli olacak.

Kamu Tarifesi

Hükümet bu yönetmelik ile kamu çalışanlarını da sevindirecek. Kamu çalışanları yaptıkları harcamaların vergi tutarlarını tamamiyle iade alabilecekler. Hükümetin yüzde yüz oranda vergi iadesi olarak da adlandırdığı bu tarifeye geçiş yapabilmek için kamu personeli olmak gerekiyor.

Bu denli hayati bir yönetmeliğin sessiz sedasız yayınlanması ise tepkilere sebep oldu. Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, yaptıklarının arkasında olduklarını belirtirken, amaçlarının hem vergi kaçağının önüne geçmek hem de vatandaşa uygun tarifeler sunmak olduğunu söyledi.

Bookmark KDV'de Tarife Dönemi Başlıyor...

Reklamlar
Kategoriler:Finans
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: