Başlangıç > Kültür Sanat, Lakırtı Magazin > Eurovision’da Türk Geleneği Diğer Ülkelere Örnek Oluyor

Eurovision’da Türk Geleneği Diğer Ülkelere Örnek Oluyor

Yıllardır Eurovision Şarkı Yarışmasında kötü sonuçlar alan Türkiye, son 10 yılda almış olduğu başarılı sonuçlarla adından söz ettiriyor. Manga grubu yarışma için hazırlıklarını sürdürürken pek çok ülkeden gelen yabancılar, ülkemizi ziyaret ederek Türkiye modelini ülkelerinde uygulamak için tespitlerde bulunuyor.

İlk Hedef Genç ve Güzel Bayan Sanatçı

TRT Eurovision Dairesi Başkanı Fehmi Yapıcı, Eurovision’da sanatçı seçiminde ilk olarak genç, güzel, bakımlı bayanları tercih ettiklerini; alttan darbuka ve ala turka motiflerle süslenmiş bir şarkıyı da sipariş ederek yarışmaya katıldıklarını belirtti.

İkinci Taktik Rock’çı Gençlik

Her sene aynı kalıpta şarkıyla katılmanın riskli olduğunu belirten Fehmi Yapıcı, dönüşümlü olarak Rock müzikte isim yapmış erkek ağırlıklı gruplara da yöneldiklerini anlattı. “Dövmeli erkek solistler de oldukça tutuyor. Hem kanı kaynayan çocuklar bunlar, yaptıkları şarkı da hareketli oluyor. Üstelik dekolteydi mini etekti gibi giysi polemikleri de olmuyor.” diyen Yapıcı için bu iki taktik Türk geleneğinin iskeletini oluşturuyor.

Son seçenek “La leyli Rimi rimi”

Ne yazık ki her sene aynı kalitede isimlere ulaşmak kolay olmuyor. Bu durumlarda ise besteciler devreye giriyor. La leyli Rimi Rimi, Dandiri dandiri, shake it up şupap şupap tarzında hatırda kalıcı sözler yazan besteciler Eurovision yarışmasında ilk 5’i garanti ediyor.

Meksika heyeti Eurovision’dan umutlu

Temaslarını Ankara ve İstanbul’da tamamlayan Meksika heyeti bu modelden etkilendiklerini ifade ederlerken, “Eurovision’da kötü sonuçlar artık Meksika’nın da kaderi olmayacak. En kısa zamanda bu modeli ülkemizde uygulayarak hedeflediğimiz noktaya geleceğiz. Bu konuda bize yardımcı olan Türk dostlarımıza teşekkür ederiz” şeklinde açıklamalarda bulundular.

Bookmark Eurovision'da Türk Geleneği Diğer Ülkelere Örnek Oluyor

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: