Başlangıç > Güncel, Siyaset > Tek tip askerlikle subay ve astsubaylık birleştiği gibi kara, deniz, hava ayrımı da kalkacak

Tek tip askerlikle subay ve astsubaylık birleştiği gibi kara, deniz, hava ayrımı da kalkacak

Kültür Bakanlığı’nın yaptığı tek tip askerlik çalışmasında sona yaklaşılıyor. Er gazinoları ile de çeşitli görüşmeler yapılarak başbakanlığa sunulan rapordan çarpıcı başlıkları LakırtıHaber.com ekibi ele geçirdi. İşte gündeme pompa gibi düşecek başlıklar…

Subay ve Astsubaylık Birleşiyor

Subay ve astsubaylar arasındaki ayrıma değinen raporda bu iki rütbenin birleştirilmesi gündemde. Buna göre başçavuşlar yarbay olacak ve astsubaylık kavramı böylece sona erdirilecek. Henüz netleşmemekle birlikte uzman çavuşların da asteğmen olması gündemde. Asteğmenliğin zaten pratikte en alt rütbe olduğunun belirtildiği raporda, en azından pratik ile teorik bir noktada buluşacağı için umut veriyor.

Kara, Deniz, Hava ayrımı kalkacak

Konuyla ilgili olarak kimi kesimlerde havada denizde askerlik olmaz şeklinde bir intiba oluşmasından dolayı hava ve deniz kuvvetlerinde rahatsızlık ortaya çıktığına değinilen raporda bu kuvvetlerin de tek bir çatı altında toplanması gündeme getiriliyor. Her asker eğitimi sırasında piyade uçağı kullanmasını öğrenecek, yüzerek atış yapacak, paraşüte hakimiyet esaslarını bilecek.

“Kaç oldu? Sıfır.” ve  “Yeter mi? Asla” komutları da tarih oluyor

Tasarı yasalaşırsa askerliğin vazgeçilmezlerinden olan komutların bazılarında da köklü değişiklikler yapılıyor. Buna göre şınav çekilmesi sırasında “Kaç oldu?” sorusunu yönelten komutan bundan sonra “Sıfır” cevabı almayacak. Benzer şekilde eğitim sırasında “Yeter mi?” şeklimde soru yönelten komutan askerin görüşünü sormuş olacak ve asker yeter ya da yetmez diyebilecek. Böyle bir uygulamanın askeri eğitimi daha demokratikleştireceği görüşünde birleşiyor. Uzmanların uzlaşamadığı tek nokta ise asker eğitiminin demokratikleşmesi gerekip gerekmediği.

Göz altına kömür yasağı da gündemde

Son zamanlarda bazı askerlerin gözlerinin altını boyadığının da dikkatlerden kaçmazken, ismini vermek istemeyen bir yetkili “Kömür devletimizin kömürü, para devletimizin parası. Bunları böyle süreceğimize yoksula, muhtaca dağıtalım.” diyerek serzenişte bulundu. Yine de bu konuda Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun vereceği görüş doğrultusunda son karar verilecek.

Bookmark Tek tip askerlikle subay ve astsubaylık birleştiği gibi kara, deniz, hava ayrımı da kalkacak

Reklamlar
Kategoriler:Güncel, Siyaset
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: